Zemin Kat

Işıklar Holding, STFA Grubu ve Kore devi Hyundaı Elevator, ortaklık anlaşması imzaladı

Işıklar Holding, STFA Grubu ile yaptığı işbirliği ile Türkiye pazarına 2010 yılında güçlü bir giriş yapan Kore devi Hyundai Elevator; Türkiye’de yatırım yapma kararını, imzaladığı ortaklık anlaşması ile bir adım ileriye taşıdı. Ülkemizin birlik ve beraberlik ile üstesinden geldiği bu günlerde, yabancıların Türkiye’ye olan güveninin devam ettiğini gösteren bu yatırımla şirket, yüzde 51 oranında hissesiyle Hyundai Elevator Türkiye olarak faaliyetlerine devam edecek. HYUNDAI’nin Kore, Çin ve Hindistan dışındaki en yüksek başarı grafiğini, STFA ve Işıklar Holding ile ülkemizde yakalaması bu kararda etkili oldu.

Dünyada birçok metro ve tren istasyonlarının yanı sıra çeşitli havalimanları, iş merkezleri ve gökdelen gibi büyük ve kaliteli projelere imzasını atan Hyundai Elevator, global operasyonları arasında başarılı bir yabancı pazar örneği olarak gördüğü Türkiye’de, Işıklar Holding ve STFA Grubu’nun işbirliği ile yükselmeye devam ediyor. Hyundai Asansör, 2010 yılından bu yana HYUNDAI markasını Türkiye’deki 1 milyar dolarlık asansör sektöründe kısa sürede üst sıralara taşıdı. Ortaklık anlaşmasının imzalanmasıyla birlikte Hyundai Elevator Co. Ltd., şirketin yüzde 51 oranındaki çoğunluk hissesine sahip oldu. Hyundai Elevator; ileride ülkemizde üretim yapmayı da kapsayan bu yatırımla birlikte Türkiye’yi Balkanlar ve Doğu Avrupa pazarını da yönetecek bir merkez olarak konumlandırmayı hedefliyor. Firma; ortaklık sonrası faaliyetlerine Hyundai Elevator Türkiye olarak devam ediyor.

STFA Holding ’te gerçekleşen imza törenine; Hyundai Elevator CEO’su Bob Jang, Hyundai Elevator CSO’su Crispino KJ Song, Hyundai Elevator Global Strateji Geliştirme Bölümü Başkanı Hanbaek Joe, STFA Yönetim Kurulu üyesi Alp Taşkent, Işıklar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Uğur Işık, STFA Holding CEO’su Yetik Kadri Mert, Hyundai Elevator Türkiye Genel Müdürü Hakan Ek katıldı.

Özellikle içinden ülke olarak birlik ve beraberlik içinde geçtiğimiz dönem göz önüne alındığında, Türkiye’nin yabancı yatırımcılar için bir cazibe merkezi haline gelmesine katkı sağlamaktan memnuniyet duyduklarını belirten STFA Grubu CEO’su Yetik Kadri Mert şu değerlendirmelerde bulundu:

“Hyundai Elevator’ın temsilciliğini aldığımız 2010 yılından bu yana tamamladığımız başarılı projeler ve yüksek başarı grafiği ile ülkemizi, uluslararası bir yatırım açısından cazip hale getirmenin memnuniyetini yaşıyoruz. Çin, Hindistan ve Türkiye pazarına özel bir önem veren Hyundai, uzun bir süredir Türkiye’de yatırım yapmayı planlıyordu. İleriki dönemlerde üretim fırsatlarının da değerlendirilmesini içeren bu işbirliği ile bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da, kaliteli ürün ve hizmetlerimizle daha başarılı projelere imza atmaya devam edeceğiz.”

Hyundai Elevator CEO’su Bob Jang; “2010 yılından bu yana devam eden işbirliğimizde Işıklar Holding ve STFA Grubu, bizim için çok önemli bir ortak olmuş ve Hyundai Elevator markasını lider marka olarak tanıtma ve konumlandırmada büyük başarı göstermiştir. Gerçekleştirdiğimiz bu ortaklığın, Türkiye'de büyüyen müşteri ihtiyaçlarını karşılamak için güçlü bir iş platformu oluşturacağına inanıyorum. dedi.

Kısa Sürede Sektörün Önemli Markalarından Birisi Oldu

2010 yılında Türkiye pazarına giriş yapan Hyundai Elevator; dünya üzerindeki güçlü referanslarıyla yakaladığı başarı ve büyümeyi burada da sürdürdü. Kısa sürede önemli ve büyük projelerde yer alan marka, 6 yılda sektörün öncelikli tercih edilen markalarından birisi haline geldi.

Metropol İstanbul, Diyarbakır Havalimanı, Üsküdar-Çekmeköy Metro hattı, Folkart Towers, Nidakule Ataşehir-Levent, Varyap Meridian, Water Garden, Manzara Adalar, İSTMarina, İstanbul Adalet Sarayı, Ülker Arena, Nurol Tower, ve Sarphan Finans Park gibi birçok farklı ve prestijli projede sahip olduğu ileri teknoloji ürünler ile fark yaratan Hyundai Elevator, Türkiye’deki başarılı yükselişi ile HYUNDAI ’nin globaldeki operasyonları arasında öne çıkmayı başardı.

Hyundai Elevator, Avrupa’daki ilk metro projesini ise İstanbul metrosunun Üsküdar – Ümraniye – Çekmeköy hattı ihalesini kazanarak hayata geçirdi. Projede 20 km.’lik metro hattı üzerindeki 16 istasyonda yer alan toplam 253 ünite - 192 adet yürüyen merdiven ve 61 adet asansör Hyundai Elevator imzasını taşıyacak.

2015 Yılında 1000 Ünite Satış Gerçekleştirildi

Özellikle 25 kat ve üzeri binalarda yüksek hızlı asansör segmentinde aktif olarak yer alan Hyundai Elevator Türkiye, yakın zamanda alçak konut segmentine uygun ürünleri ile de pazarda yer almaya başladı. Asansör, yürüyen merdiven, ve yürüyen bantların yanı sıra otomatik park sistemleri, metro platform kapıları ve malzeme yükleme boşaltma sistemleri de Hyundai Elevator Türkiye ’nin ürünleri arasında yer alıyor.

2015 yılında bir önceki yıla göre 2 kat büyüme gerçekleştiren Hyundai Elevator Türkiye, metro, havalimanı, finans merkezi ve şehir hastaneleri projelerinde yer alarak pazardaki konumunu güçlendirdi. Şu an 84 milyon dolar tutarında kontratlı iş ve yeni projelerle büyüyen HYUNDAI, sadece 2015 yılında 1000 ünite satış gerçekleştirdi.